ANKARA ARAC GİYDİRME

Araç Giydirme ( Araç Kaplama ) Hakkında Her Şey


Araç Giydirme Nedir?

Araç Giydirme; araçların üzerine yapılan reklam uygulamasıdır.Araç Giydirme ; Araç Üzeri  Reklam , Araç kaplama, araba Giydirme olarak ta adlandırılır.. Araç Giydirme; Cast Folyo diye adlandırılan yapışkanlı PVC ile yapılır. Bu yapışkanlı PVC Cast Folyo’nun kalınlığı 0.05 mm. dir. Cast Folyo’nun çok ince olmasının sebebi; Araç Giydirme işlemi işlem yapılırken, Aracın kanal oluklarına folyonun rahatça esnetilerek pozisyonlandırılmasını sağlamaktır. Bu işlem profesyonel Araç Giydirme ekipleri tarafından yapılmalıdır. Araç Giydirme hakkın da detaylı bilgiler www.golgereklam.com sitemizden bulabilirsiniz.

Araç Giydirme işleminin üretimi ?


Aracın ölçüleri alındıktan sonra sıra üretime gelir. Araç Giydirme işinde profesyonel Grafikerler firmanın talep etmiş olduğu reklam uygulamasını yaparlar. Araç Giydirme/Araç kaplama işleminin en önemli aşamalarından biri de grafik  tasarımdır.  Yanlış tasarım yanlış baskıyı beraberinde getir. Yanlış baskı Araç giydirme/Araç kaplama   esnasında aracın üstünde çok net bir şekilde kendini belli edecektir. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken diğer bir hususta Araç Giydirme/Araç kaplama işlemi yapılacak aracın; dekupe( kesme ) işlemi gerektiren yerlerine (kapı kollarına, kapı aralarına, çıtalara, farlara, fitillere, anahtar deliğine, cam kenarlarına ve arka silecek diplerine) herhangi bir yazının, logonun ve resmin gelmemesine dikkat edilmelidir. Araç Giydirme /Araç kaplama için gerekli ölçülendirme yapıldıktan sonra Digital Baskı makinesine iş gönderilir.

Neden Araç Giydirme? Araç Giydirmenin Reklam Etkisi

Her firmanın reklam yapacağı bir çok yol  vardır.  Televizyon, Radyo, Gazete, Dergi, Tabela, Billboard, gibi çeşitli kulvarlarda reklam yapılabilir. Özellikle  görsel ve yazılı basın  reklamları, hem geçici oluşundan hemde ekonomi açısından firmaları zorlamaktadır. Durum böyle olunca  ARAÇ GİYDİRME/ARAÇ KAPLAMA nın hem daha ekonomik hemde daha faydalı olduğu düşünülmektedir.  Firma aracınız her zaman trafikte olduğundan dolayı seyyar bir reklamınız olacaktır. Bu sebepten dolayı Araç Giydirme/Araç kaplama  çok önemlidir. Aracınız sürekli trafikte olduğu için daha fazla kitlelere ulaşılmaktadır. Araç giydirmeye ayırmış olduğunuz bütçe diğer görsel ve yazılı basın  reklamları için ayırmış olacağınız bütçenin çok altında kalacaktır. Araç Giydirme/Araç kaplama  konusu hakkında www.golgereklam.com web sitemizde tüm referans örneklerimizi görebilirsiniz. Bu referasların içinde Araç Giydirme/Araç Kaplama ile ilgili tüm çeşitleri bulabilirsiniz. Araçların sadece kapı kısımlarına Logo uygulaması, bölgesel Araç Giydirme ,full Araç Giydirme gibi tüm örnekler mevcuttur. Ayrıca şu anda içinde olma olasılığınızın yüksek olduğu www.golgereklam.com web siteside gölge reklam.a aittir. Bu iki web sitesinde de Araç Giydirme /Araç kaplama ile ilgili aradığınız tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

 

Araç Giydirme İşleminde Kullanılan Makina ve Malzemelerin Önemi

Dış mekan baskı makinası seiko dediğimiz (8 kafa) solvent bazlı dijital baskı makinasıdır. İç mekan baskısı yapabilme özelliğine sahiptir.  Makinanın kalitesi tabi ki iyi bir araç baskısı almak için yeterli değildir. Kullanılan folyo (Cast folyo) ve boyanın kalitesi de ço önemlidir.

Makinamız baskı yaparken kullandığımız baskı ayarı en yüksek kalitede (360×1080 dpi ile plex 4 color 6 pas) kaliteyi verimli alabilmek için baskıya geçmeden adımlama ayarlarının mutlaka yapılması gerekir. Bu şekilde baskıda pas izlerinin çıkması engellenmiş net bir baskı alınmasını sağlar.

Araç giydirme uygulaması için baskı yapılan cast folyonun özelliği, araç üzerindeki kanal, çukur, girinti ve çıkıntılara esneyerek yapışır, çok özel bir durum olmadığı sürece uzun süre açma yapmaz.

Araç giydirme işleminin dış etkenlere (çizilme, solma vs.) karşı daha dayanıklı hale getirilmesi işlemi ise, Cast Laminasyon ile gerçekleştirilir.

Cast Laminasyon şeffaf olup, araç giydirme yapılacak cast folyo üzerine koruyucu band şeklinde özel makinalarda yapıştırılarak kullanılır.

Araç giydirme işleminde laminasyon kullanımı maliyeti artıracaktır. Fakat uzun süreli kullanımlar için önerilir.

 

Araç Giydirme ölçülendirilmesi nasıl yapılır ?

Araç Giydirme/Araç kaplama  için gelen aracın fotoğrafı çekildikten sonra renkli çıktısı hazırlanır. Bu çıktı üzerine Aracın tüm detaylı ölçüleri not edilir. Bu ölçülerin net  olarak alınması uygulamada oluşacak  hatayı ortadan kaldırmış olur. Araç Giydirme/Araç kaplama profesyonellik  gerektirdiği için  yanlış bir ölçü, bütün Araç Baskısını yanlış yapılmasına neden olur.

 

Araç Giydirme İşleminden Önce Yapılması Gerekenler

Araç Giydirme/Araç kaplama işlemi ( Araç üzeri Reklam Uygulaması ) yapılmadan önce , giydirilecek olan  aracın detaylı fotoğrafları çekilir. Çekilen bu fotoğraflar bilgisayar ortamına getirilir ve uygun bir grafik programında tasarımlar alternatifli olarak yapılır.Beğenilen tarsıma göre ARAç giydirme  işlemi ( sanal ortamda ) müşteriye onaylatılır. Böylelikle Müşteri Aracını Giydirme yapmadan önceki şeklini bilgisayar ortamında görmüş olur. Bu durumda hem  Reklam firması hemde Araç Giydirme /Araç kaplama işlemini yaptıracak  olan firma Araç giydirme işlemine başlamadan önce karşılıklı oalarak anlaşmaya varmış olur.

Araç Giydirme  Ploter Harf Ve Logo Kesim

Araç giydirme işleminde Dijital baskının yanı sıra Folyo Kesim tekniği de kullanılır.

Folyo kesim işleminin Dijital Baskı işleminden farkı; Dijital baskı işlenminde hazırlanmış olan tasarım beyaz folyo üzerine dijital baskı makinasında basılarak araç üzerine uygulanır. Folyo kesimde ise renkli folyo kullanılır, kesim folyosu üzerine baskı yapılmaz. Firma logosu, iletişim bilgileri veya tercihe göre desen vb. işlemlerin aracın ön kaput, yan kapılar, arka ve tavan gibi kısımlarına uygulanmasında kullanılır.

Örneğin;

Firmanızın logosunu aracınızın Ön, arka ve yan kapılarına uygulanmasını istediğinizde, ilk olarak şirketimiz aplikasyon uzmanları tarafından aracınızın ölçüleri alınır. Firma logonuzda hangi renkler var ise o renk kesim folyoları hazırlanır. Bu arada Grafiker arkadaşımız da firma logonuzun bilgisayar ortamında çizimini gerçekleştirir. Sonrasında Ploter dediğimiz Folyo kesim makinası kullanılarak firma logonuzun folyo kesim işlemi gerçekleştirilir.

Folyo kesim işlemi gerçekleştirildikten sonra yapılacak işlem folyo kesim işlemiyle hazırlanan firma logusunun araç üzerine uygulanmasıdır. Bu işlem Transfer dediğimiz taşıyıcı bant kullanılarak yapılır.

Araç üzeri Ploter folyo kesim işlemi böylece tamamlanmış olur.

İyi günlerde kullanınız.

 

Araç Giydirme Kullanım Ömrü

Araç Giydirme Kullanım Ömrü

Araç giydirme – Araç kaplama işleminin kullanım ömrü kullanılan malzeme, işçilik ve kullanıma bağlı olarak değ

işiklik gösterir. Araç Giydirme –  Araç kaplama işleminin kullanım ömrü genel olarak 1 ile 5 yıl arasında görülmektedir.

Araç giydirme -araç kaplama işleminin ömrünü en uzun süreçlere taşıma konusunda bilgi edinmek için Sitemizde Araç Giydirme Sonrası Dikkat Edilecek Hususlar kategorisinden faydalanabilirsiniz.

‘One Way Vision’ ile Cephe Giydirme İşlemi -Yazı-1

Halk arasında “delikli folyo” olarak bilinen “One Way Vision” ile binaların cam yüzeylerine yapılan reklam uygulaması binaların bütününü kaplıyor. Bu türdeki reklamlar her zaman akılda kalıcı olması ve bulunduğu bölgede belirgin olması sebebiyle oldukça tercih ediliyor.

“One Way Vision” yani Türkçesi “delikli folyo “olan bir malzeme ile çephe giydirme işlemi yapılıyor. Bu türdeki cephe giydirme işlemlerinin birçok reklam aracından daha etkili olduğu da aşikar. Aynı zamanda cephe giydirme maliyetlerinin diğer reklam araçlarına göre daha uygun ve daha uzun ömürlü olması nedeniyle firmalar tarafından sıkça başvurulan bir reklam aracı olarak karşımıza çıkıyor.

 

Araç Giydirme İşleminin Grafik Tasarımı ve Aracın Ölçülendirilmesi

Aracınızı Araç Giydirme /Araç kaplama yaptrmak istediğinize karar verdikten sonra kesinilikle profesyonel firma tercih etmiş olmanız tüm işlemlerin gerçerkleşmesin kusursurz sonuca ulaşmanızı sağlayacaktır. Grafik tasarım işleminde kesinlikle profesyonel bir grafiker tarafından yapılması sizin arzu ettiğiniz reklam çalışmasının doğru yapılmasını sağlayacaktır. Daha öncede bahsettiğimiz gibi araç Araç giydirme/Araç kaplama işlemi için önce fotoğraflanır. Daha sonra net ölçüleri alınacaktır. Bu bilgiler doğrultusunda Photoshop  adlı programda  çekilmiş olan fotoğraflar alınmış olan ölçüler yardımıyla araç ne1/1 ölçek haline getirilir. Bu durum dijital baskıda ve uygulama da hataya meal vermemizi sağlayacaktır. Araç Giydirme/Araç kaplama için photoshop ta aracın üzerine istenen marka , logo , slogan ve görsellerle Araç giydirme/Araç kaplama işleminin firma yetkililerinin bilgisi dahilinde amacına uygun bir reklam aracı haline getiriyoruz. Araç giydirme/Araç kaplama işleminin photoshop programıyla ilgili boyutu firma yetkililerinin onayı doğrultusun da son bulmuş olmaktadır. Bu aşamadan sonra Araç giydirme/ Araç kaplama işlemi için bilgisayar dan alınmış olan renkli çıktılar yardımıyla firma yetkililerinin imza/kaşe ile onayı alınır. Bu durum Araç giydirme /Araç kaplama işlemini uygulayan ve uygulattıran her iki firmayıda garanti altına alacak olup daha sonra ortaya çıkabilecek sorunları en başında ortadan kaldırmış olacaktır.

 

Araç  Giydirme  İçin Grafik  Tasarımda Dikkat Edilecek Hususlar

Araç giydirme/Araç kaplama işleminde aracın üzerinde bulunan tüm ayrıntılar ( kapı kolları, stop lambaları, cam fitilleri, kanallar ). Göz önünde bulundurulmalıdır. Araç giydirme/Araç kaplama Grafik tasarımı yapılırken bu bölgelere olabildiğince  ürün fotoğrafı, firma  logosu, iletişim bilgileri, sloganlar gibi firma için önemli olan unsurlar  denk getirilmemelidir. Çünkü bu kısımlar Araç giydirme/Araç kaplama uygulaması esnasında kesilecek olduğundan reklam gerçek amacının dışına çıkacaktır. Bu nedenle Araç Giydirme/Araç kaplama işleminde profesyonel bir grafikerle çalışmanız daha sağlıklı bir sonuç verecektir.

Araç Giydirmede İşçiliğin Önemi

Araç Giydirme / Araç kaplama işlemi tecrübe ve kalite isteyen bir iştir. Araç giydirme işleminde malzeme ve baskı kalitesi kadar işçiliğin önemi de büyüktür. Araç giydirme işlemi öncesinde aracın iyi temizlenmesi, aracın toz, çamur, zift vb. etkenlerden arındırılması gerekir. Aksi taktirde araca yapıştırılacak cast folyo tam yapışmayacak, rüzgar, tazyikli su gibi etkenler folyonun açma yapmasına neden olacaktır.

Araç giydirme işleminde Cast folyonun aracın arka yan kısımlarından ön kısımlarına doğru uygulanması gerekir. Bunun sebebi ise Araç giydirme işleminde kullanılan cast folyonun bindirme paylarının geride kalmasını sağlamaktır. Bu yöntemle aracın yolda ilerlerken marus kalacağı rüzgarın folyo ek yerlerini kaldırmasını engellenecektir.

Ayrıca Araç giydirmede kullanılan Cast folyonun çok fazla esnetilmeden yapıştırılması gerekir. Malzemenin fazla esnemesi ömrünü kısalttığı gibi malzemenin kalkma, çatlama gibi sorunlar çıkarmasına da neden olabilir.

Araç giydirme işleminde aracın kanal, oluk gibi girinti ve çıkıntılı yerlerine cast folyonun fön aracılığıyla ısıtılarak yapıştırılması gerekir. Araç kanallarına malzemenin kalkmayacak şekilde iyi yapıştırıldığından emin olunmalıdır.

Araç giydirme / Araç kaplama işleminde son yapılacak işlemlerden birisi ise aracın bazı bölümlerinin fön ve keçe kullanılarak cast folyonun araç üzerinde kemikleşmesini sağlamaktır. Bu işlem cast folyonun açma yapmamasına yardımcı olacaktır.

Araç Giydirme Malzemeleri

Araç giyidirme işleminde kullanılan malzemeler Araç giydirme – Araç kaplama işleminin en önemli maddelerinden biridir.Araç giydirme işleminde kullanılan malzemeler genel olarak 3 maddede incelenebilir.

1-   Araç giydirme işleminde kullanılan Cast Folyo

2-   Araç giydirme ( araç kaplama ) işleminde kullanılan Yarı Cast Folyo

3-   Araç giydirme ( araç kaplama )işleminde kullanılan  Düz Zemin Folyosu

1-Cast Folyo

Araç giydirme (Araç kaplama )işleminde kullanılması en uygun olan malzemedir. Cast folyo dediğimiz malzeme oldukça esnek ve ince bir yapıya sahiptir. İnce olmasının yanısıra bu malzeme çabuk deforme olmaz, yırtılmaz. Ayrıca araç giydirme de Düz  Zemin Folyosuna göre açma yapma olasılığı daha düşüktür. Aracınız girinti ve çıkıntılı bir yapıya sahip ise araç giydirme işleminde gölge Reklam olarak size önerimiz cast folyo kullanmaktır. Bunun sebebi girinti çıkıntılı zeminlerde cast folyonun zemini iyi kavraması esneyerek yapıştırılan bölgelerde kalkma yapmamasıdır. Araç giydirme ( araç kaplama ) işlemi Düz zemin folyosu ile  yapıldığında folyo açma yapacaktır. Araç giydirme ( araç kaplama )  işleminde kullanılmayan Düz zemin folyosunu kamyonet, otobüs gibi kanal, oluk gibi girinti çıkıntısı olmayan araçlarda kullanılır.

2- Yarı Cast Folyo

Araç giydirme ( araç kaplama ) işleminde yarı cast folyo kullanılacak durumlar da söz konusudur. Yarı cast dediğimiz malzeme uzun süre kullanılacak düz zeminlerde olduğu gibi araç giydirme işleminde de kullanılır. Fakat uygulama yapılacak aracın çok fazla girinti çıkıntılı olmaması gerekir. Bu ürünün maliyeti cast folyoya göre daha düşüktür. Yine Araç giydirme ( araç kaplama ) işlemi yarı cast folyo ile yapılacaksa  düz zeminli araçlarda (kamyonet, otobüs gibi) kullanılması önerilir. Araç giydirme işleminde yarı cast folyonun  kullanılması eğer araç düz zeminli ise ve müşteri tarafından maliyet düşürülmek isteniyor ise söz konusu olmaktadır.

3- Düz Zemin Folyosu

Araç giydirme ( araç kaplama ) işleminde reklam uygulaması yapılacak aracın zemini düz ise ör; Kamyonet, Otobüs gibi düz zemin folyosunun kullanılması söz konusu olabilir. Maliyeti Cast ve yarı cast folyo ya göre daha düşüktür. Düz zemin folyosu ile araç giydirme işlemi yapılıyor ise malzemenin olabildiğince esnetilmemesi gerekir. Çünkü düz zemin folyosu Cast folyo kadar esnek bir yapıya sahip olmadığından, çabuk yırtılır, esnetilip yapıştırılan kısımlar daha sonradan açma yapmaya mailli olur.

Araç giydirme ( araç kaplama ) işleminde Genel olarak düz zemin folyosunu düz zeminli araçlarda kullanmak en doğrusudur. gölge reklam olarak müşterilerimizin ihtiyaçlarına göre seçenekler sunup, araç giydirme ve diğer işlemlerde en uygun olan malzeme, işçiliik ve hizmeti sağlamaktan mutluluk duymaktayız.

Araç Giydirme Sonrası Dikkat Edilecek Hususlar

Araç giydirme işlemi sonrası ilk 1-2 hafta aracın yıkamacıya girmemesi önerilir. Bunun sebebi Araç giydirme – Araç kaplama işlemi yapılan folyo güneşli ve soğuk ortamlarda 1-2 hafta kadar süre geçtikten sonra araca tam olarak yapışır. Folyo araç üzerine tam yapışmadan tazyikli suya marus kalır ise ek yerlerinden açabilir. Bu durumda araç nemli bezle silinerek temizlenir. Hatta 1-2 hafta geçtikten sonra da dikkat etmek gerekir. Özellikle yıkamacıların tazyikli su ve fırça kullanırken daha dikkatli olma konusunda uyarılmaları araç giydirme işleminin ömrünü daha da uzatacaktır.

Araç Giydirme Sonrası Söküm İşlemi

Araç giydirme – Araç kaplama işlemi vaadini doldurduktan sonra sökülme işlemi gerekecektir. Söküm işlemi ilk başta basit kendi başına yapılacak bir işlem gibi görülse de yine tecrübe ve ustalık isteyen bir iştir. Dolayısıyla bu işlem için de çalıştığınız reklam firmasından hizmet almanız gerekir.

Özellikle uzun süreli (ör: 5 yıl) kullanılmış araç giydirme – araç kaplama işleminin sökülmesi tecrübe istemektedir.

Genel olarak fönle ısıtılarak folyonun sökülmesi kolaylaştırılır.

Ayrıca Folyo sökücü dediğimiz kimyasal madde kullanmakta işi bir hayli kolaylaştırır. Bu madde sökülmek istenen folyo üzerine dökülür, iyice yayıldıktan sonra beklenir. 10 dk. gibi bir süre sonra folyo yumuşar ve sökülür.

 

Araç Giydirme ( Araç kaplama ) işlemini yaptırmayı düşünlerin yerine getirmesi gereken görevlerden birisi de Yasal izinleri almaktır.  Bu işlemde izleyeceğiniz adım genel olarak şöyle sıralanabilir.

Araç Giydirme (Araç kaplama) işleminde kullanılacak tasarım, şirketimiz grafik tasarımcısı tarafından hazırlanıp renkli çıktısı alınır. Bu renkli çıktı ile ilçe Belediye başkanlığınıza gidip reklam vergisini ödersiniz.  Bu vergi yıllık olup Araç giydirme (araç kaplama) işlemi aracınızda kaldığı müddetçe her sene bir kere ödenmesi gerekmektedir.

Bu Verginin hesaplanması ise Araç giydirme (araç kaplama) işlemi yapılan toplam m2 belirlenerek yapılır.

Araç giydirme ( araç kaplama ) işleminde yapılması gereken son işlemimiz de Muayene istasyonuna gitmek olacaktır. Muayene istasyonundan da Araç giydirme ( araç kaplama ) işlemi için onay aldıktan sonra işlem tamamlanmıştır.

 

Araç Renk Değişimi işleminde yüksek performans Araç giydirme ( araç kaplama ) folyosu kullanılır.

Araç renk değişim işleminde kullanılan folyo çok esnek ve dayanıklı bir yapıya sahiptir.

Araç renk değişimi işlemi ile aracınızın boyasını koruyabilir, aracınızı boya kullanmadan (orjinalliğini bozmadan) farklı renklere dönüştürebilirsiniz.

Araç renk değişimi işlemi yapıldıktan sonra sökülmek istendiğinde, araç üzerinde yapışkan izi kalması ve boya kalkma gibi sorunlarla karşılaşmayacaksınız.

Araç renk değişimi işlemi, bakıldığında boya ile farkı anlaşılmayacaktır. Üstelik nemli bir bez ile silindiğinde adeta cilalanmış gibi parlayacaktır.

Bunu yanında Araç Renk değişimi işlemini Mat folyo seçenekleri ile de yapabilmekteyiz.

Araç renk değişimi işleminde kullanılabilecek renk seçenekleri ise normal araç boya renk seçenekleriyle hemen hemen  aynıdır. Bunu sebebi ise üretici firmaları Araç renk değişimi folyosunu, araç boyalarını baz alarak üretmesidir. Yani renk seçenekleri ve renk görünüşleri folyo ve boyalarda birebir aynıdır.

 

Araç Giydirme ( araç kaplama ) Karbon fiber uygulaması Aracınızın ayna, kapı kolu, kaput, iç ahşap bölümler vb. istenen bölümlere uygulanabilmektedir.

Araç giydirme ( araç kaplama) ) işleminde kullanılan Karbon fiber malzeme oldukça kalın olduğu için mükemmel bir koruma aracıdır. Özellikle araç kaputuna uygulanmasının sebebi de aracın taş darbelerine en çok marus kalan bölüm olmasıdır. Karbon fiber malzemenin bir güzel yanı da dokulu olmasıdır. Yani malzeme üzerinde gördüğünüz desenler el ile hissedilir.

Karbon fiber malzemenin aracınıza oldukça estetik bir görünüm katacaktır.

 

 

Araç Giydirme / araç kaplama / dijital baskı / reklamcı / araç renk değişimi / araç filo giydirme / araç filo kaplama / en iyi araç kaplama / araç kaplamacı / aplikasyon / araç üstü reklam / dijital baskı / reklam / araç giydirme / araç renk değişimi / kaplama / folyo kaplama / mat folyo kaplama / araç mat folyo giydirme / türkiye geneli hizmet verilmektedir / adana – ankara – antalya – izmir – gaziantep – kahramanmaraş – sivas – diyarbakır – trabzon – rize – zonguldak – sakarya – kocaeli ve tüm Türkiye de araç giydirme – dijital baskı – tabela hizmeti veirlmektedir. profesyonel araç giydirme