Roll Up Banner

ANKARA Roll Up Banner reklam branda değişimi baskısı 


roll up nedir?

 

En çok kullanılan display reklamcılık terimlerinden biridir Roll Up Banner. Farklı ölçülerde görsel uygulama alanına sahip, alüminyum kasalı portatif teşhir ürünü de diyebiliriz. Sarmal mekanizması bulunan toplanabilir şık bir dış görünüm tanıtım ve reklamcılık ürünüdür aynı zamanda. Özellikle kolay taşınabilir oluşu ve sunum bakımından şık durması, Roll up banner’ları tercih sebebi yapmıştır. Reklam malzemesi olarak Roll up’ların birden fazla kullanım alanı vardır.

 

Roll up banner nerelerde kullanılır?

Malzemenin az yer kaplaması ve hafif oluşu Roll up’ları günümüzde tercih sebebi kılar. Roll up banner’ların kullanıldığı alanların başında fuarlar gelir. Eskiden malzemelerin ya da broşürlerin daha çok yer kapladığı dönemler vardı, roll up’Lar sayesinde görüntüde de sadelik oldu diyebiliriz. Kongre merkezleri, AVM’ler, ofis ve toplantı alanları banner’ların sıkça tercih edildiği yerler. Tanıtım ve reklamcılık ürünleri için en dikkat çeken detaylardan aynı zamanda.

 

 

Roll up banner özellikleri

Rol lup banner’lar alüminyum bir gövdeye sahiptir. Gövdenin içerisine yine mekanizmayla ilintili sarmal bir yapı vardır. Tanıtımın yapılacağı yere banner ayakları konumlandırıldıktan sonra baskı yüzeyi sarmal mekanizma aracılığı ile çekilir ve açılır. Tüm yüzey açıldıktan sonra alümiyum gövdede yer alan destek çubuğu ile afiş yüzeyi sabitlenir. Toplanması da bir o kadar pratiktir. Baskı yüzeyini sabitlediğiniz çubukları çekersiniz ve tıpkı açarken sardığınız gibi kapatırken de geri sararsınız. Böylelikle rulo halinde alüminyum gövdeye sarılmış olur ürün. Roll up’larda tek bir görsel ile ilerlemek zorunda değilsiniz. İsterseniz farklı görseller ile de mekanizmayı kurabilirsiniz.

 

 

Roll up banner ölçüleri

Bunun için elbette keskin ölçüler veremeyiz. Kullanım alanınıza ve yerinize göre değişiklik gösterecektir. Örneğin ofis ve toplantı salonlarında daha küçük ebatta bir banner kullanılırken, kongre ya da fuar alanlarında daha büyük banner’lar tercih edilebilir. Standart olarak ele almak gerekirse, en çok kullanılan banner ölçülerini şu şekilde verebiliriz.

60x180 cm Roll Up (Ofis, Toplantı Salonu, Fuar, Kongre Merkezi, AVM ya da Kültür Merkezi)
80x200 cm Roll Up  (Ofis, Toplantı Salonu, Fuar, Kongre Merkezi, AVM ya da Kültür Merkezi)
85x200 cm Roll Up  (Ofis, Toplantı Salonu, Fuar, Kongre Merkezi, AVM ya da Kültür Merkezi)
100x200 cm Roll Up  (Fuar, Kongre Merkezi, AVM ya da Kültür Merkezi)
120x200 cm Roll Up  (Fuar, Kongre Merkezi, AVM ya da Kültür Merkezi)
150x200 cm Roll Up  (Fuar, Kongre Merkezi, AVM ya da Kültür Merkezi)

 

Roll up baskı tasarımı nasıl yapılır?

Roll up ölçünüz ne kadar büyük olsa da, konumlandırdığınız yer nasıl mükemmel olsa da bütün iş tasarımda bitiyor. Verdiğiniz mesaj net değilse, tüketiciye doğrudan dokunmuyorsanız tabelanın büyüklüğü istenilen etkiyi vermeyecektir. Peki roll up baskı tasarımı yapılırken nelere dikkat etmek gerekir?

Öncelikle logonuzun daima üstte konumlandığına emin olun. Çünkü insanlar tek parça halindeki görseli incelemeye en üst kısmında başlar. Önce logonuzun ve sonra sloganınızın olması size artı değer katacaktır.
Tüketiciler üzerinde yapılan bir araştırmaya göre okuma eğilimi soldan sağa doğru gidiyor. Yani bu demek oluyor ki tasarımınızı oluştururken hep soldan sağa doğru planlamanızda yarar var. Tasarımın içine dahil edeceğiniz bilgileri seçerken mesajın anlaşılabilir olmasına da dikkat edin elbette.
Görsel seçimi alkışı alır! Bunun için görsellerinizin kesinlikle yüksek çözünürlükte olmasına dikkat edin. Piksel görünümlü görseller hayal kırıklığı yaratacaktır.
Göz yoran renklerden kaçınacağınız gibi, aşırı soluk renklerden de uzak durun. Tasarımda canlı renkler müşterinizin ilgisini çekecektir ve mesajlarınızı doğrudan iletecektir. Ancak canlı tasarım olması adına göz yormaktan da kaçının.
Özellikle sergi ve fuarlarda insanlar her standa uğrayıp bilgi almayabilir. Ancak standınızın önünden geçerken, Roll up’ınıza ekleyeceğiniz iletişim bilgileriniz, akılda kalmanıza olanak sağlayacaktır. Sosyal medya adreslerinizi de eklemeyi unutmayın.